foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
im. Joachima Chreptowicza
w Ostrowcu Świętokrzyskim
LO Nr II

Rok szkolny 2017/2018

OKE Łódź opublikowała dziś (6.07.2018) dane dotyczące wyników matur w poszczególnych szkołach. Jest to najważniejszy spośród wszystkich maturalnych "rankingów", bo pokazuje ile punktów uzyskali tegoroczni maturzyści. Nasi absolwenci mogą być z siebie dumni (a my nauczyciele dumni z nich) - Liceum im. J. Chreptowicza jest najlepszym publicznym liceum w województwie świętokrzyskim, a drugim w ogólnej klasyfikacji. Przed nami jest tylko kielecki "Nazaret".

Jak co roku zbiorcze zestawienie przygotowało "Echo Dnia" - jest dostępne pod adresem TOP 25 liceów. Obejmuje ono wyniki egzaminów obowiązkowych.

A poniżej fragment dokumentu OKE dotyczący naszego liceum z pełnymi wynikami.

Średnie wyniki w Polsce (dane CKE) wyniosły:

 • język angielski PP 73%, PR 57%
 • język niemiecki PP 61%, PR 54%
 • język polski PP 55%, PR 51%
 • język rosyjski PP 61%
 • matematyka PP 56%, PR 29%
 • biologia PR 32%
 • chemia PR 40%
 • fizyka PR 35%
 • geografia PR 30%
 • historia PR 32%
 • wos PR 28%

Jak widać wyniki naszych uczniów są o co najmniej 10 punktów procentowych wyższe od średnich krajowych. Cieszy 20-30 punktów procentowych (matematyka PP i PR, polski PR, fizyka, geografia).

3 lipca poznaliśmy wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych. Spośród 106 abiturientów 105 otrzymało świadectwa, a 1 będzie zdawła egzamin poprawkowy w sierpniu.

Ta tzw. "zdawalność" daje nam wysokie miejsce wśród świętokrzyskich liceów i oczywiście pierwsze miejsce w powiecie ostrowieckim. Czekamy jednak na znacznie ważniejsze dla nas kryterium - średnie wyniki, które dla nas są miernikiem określającym możliwości dostania się na wymarzone kierunki studiów.

Świadectwa maturalne można odbierać od godz. 11 we wtorek 3.07. W następnych dniach odbiór możliwy jest w godzinach pracy sekretariatu.

Przypominamy, że upoważnienia dla osób innych niż zdający będą honorowane tylko wtedy, gdy zostały sporządzone w obecności dyrekcji bądź sekretarza szkoły albo notarialnie.

17.06.2018 w Krakowie, w siedzibie Goethe – Institut, odbył się III etap (Finał) Ogólnopolskiego Konkursu „TURBOLANDESKUNDE – WĘDRÓWKA PO KRAJACH NIEMIECKIEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Tegoroczna IV. edycja 2017/18 „Deutschland” dotyczyła wiedzy o Niemczech. Uczniowie naszego liceum: Jacek Januszewski (kl.2e), Jakub Orczyk (kl.2e) i Jan Szklanowski (kl.2c), którzy jako drużyna zwyciężyli w etapie regionalnym i reprezentowali w finale nasz region, rywalizowali z 18 innymi zespołami z kraju i zdobyli 7 miejsce. Konkurs odbył się pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego (IDV) oraz przy wsparciu Goethe Institut w Krakowie i Warszawie, zaś organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego.

Czytaj więcej: 3 uczniów II klasy LO Chreptowicza finalistami IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o krajach...

Informujemy, że upoważnienia do odbioru wyników egzaminu maturalnego winny być sporządzone w obecności dyrekcji bądź sekretarza szkoły albo notarialnie.
Inne upoważnienia nie będą przyjmowane.

Powyższa decyzja jest skutkiem zmiany przepisów o ochronie danych osobowych.

6 uczniów naszej szkoły, którzy w zeszłym roku szkolnym uczestniczyli w wymianie polsko-niemieckiej organizowanej przez I LO im. St. Staszica i przebywali 10 dni w Bawarii, brali udział w dniach 31.05- 8.06.2018 razem z uczniami Staszica w programie rewizyty w naszym kraju.

Są to : Berenika Mazur (kl. 3b), Małgorzata Garbacka(kl. 3b), Kinga Ziębora (kl. 2a), Michał Olejek (kl. 2a), Paulina Stodulska (kl. 2d) i Klara Żelazowska (kl. 2e).

Czytaj więcej: Nasi uczniowie uczestniczyli w programie wymiany polsko-niemieckiej

Dwaj uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr II im. Joachima Chreptowicza, Miłosz Żak (z pierwszej klasy matematyczno-fizycznej) i Marek Dzik (z drugiej klasy matematyczno-fizyczno-informatycznej) osiągnęli wielki sukces w XVIII Ogólnopolskim Konkursie na Pracę z Literatury dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, organizowanym przez Pałac Młodzieży w Katowicach. Mimo że Marek i Miłosz są uczniami klas o profilu nauk ścisłych, to w konkursie polonistycznym zdobyli wielkie uznanie jury. Prace tych niezwykłych humanistów przyniosły splendor w postaci pierwszego miejsca i wyróżnienia I stopnia. Spośród 424 nadesłanych na konkurs prac jury przyznało Markowi pierwsze miejsce w kategorii tematu Nie można być wielkim człowiekiem tanim kosztem. Słowa Honore de Balzaca uczyń mottem swojej wypowiedzi o istocie człowieczeństwa i drodze ludzi do człowieczeństwa, zaś Miłoszowi wyróżnienie I stopnia w kategorii tematu Które współczesne utwory poetyckie zachęciły cię, wzruszyły, uwiodły swoim pięknem? Uzasadnij swój wybór. Miłosz osobiście odebrał dyplom i nagrody podczas uroczystej gali w Pałacu Młodzieży Katowicach 5 czerwca 2018 r.

Czytaj więcej: Sukcesy niezwykłych humanistów z „Chreptowicza”

26 maja 2018 roku odbył się w Łodzi finał VII ogólnopolskiej edycji Konkursu Filmowego "Lektury w Kadrze", w którym młodzi filmowcy z LO Nr II w Ostrowcu Św. zajęli III miejsce.
Młodzież w osobach: Alicja Kwitek, Julia Łata, Marta Kaczmarczyk, Natalia Kuziemka, Kacper Słomka, Maciej Rybiński, Krzysztof Rogoziński, Dominik Szymański, Dawid Wosiek, Michał Kopała przygotowała pod kierunkiem mgra Dariusza Synowca ekranizację sztuki Sławomira Mrożka "Tango", zdobywając uznanie profesjonalnego jury konkursu. Grupa Filmowa Iluminacja z Liceum Chreptowicza wykazała się dużą znajomością sztuki przekładu dzieła literackiego na język filmowy i nieprzeciętnymi zdolnościami aktorskimi. Młodzież zapowiada swój udział w przyszłorocznej VIII edycji tego konkursu z nadziejami na jeszcze wyższe miejsce.

Czytaj więcej: Sukces filmowców z "Chreptowicza"

16 maja 2018 roku trójka chreptusów została członkami Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Młodzieżowe Sejmiki Wojewódzkie mają na celu zwiększenie zaangażowania młodych ludzi w działania samorządu województwa oraz podniesienie ich umiejętności społecznych, w szczególności dotyczących pracy w grupie, wyrażania i rozumienia różnych punktów widzenia, negocjowania, a także zdolności do uczestnictwa w procesach podejmowania decyzji.

Każdy członek Sejmiku musiał być powołany z organizacji, instytutu działającego na rzecz młodzieży.

 1. Filip Płatek został powołany z Samorządu uczniowskiego – LO Nr II w Ostrowcu Św.
 2. Julia Łata z Organizacji pozarządowej – Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Św.
 3. Julia Pająk z Młodzieżowej Rady Miejska w Kunowie, jednocześnie stając się członkiem kapituły.

Wręczenie nominacji radnym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego odbędzie się podczas uroczystej gali z okazji 20-lecia województwa świętokrzyskiego 5 czerwca 2018 roku.

14 maja 2018r. w Galerii Fotografii MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyło się uroczyste podsumowanie regionalnego konkursu historyczno – literackiego pt. „Dziękuję Ci za Niepodległą. List do…”.

Laureatką konkursu została Katarzyna Stojek uczennica klasy 2b, która zajęła I miejsce. Kasia napisała wzruszający list do Zygmunta Derlikowskiego, ucznia VII klasy gimnazjum męskiego (od 1923r.im.Joachima Chreptowicza), harcerza, który zginął pod Grodnem 25.09.1920 r., przyczyniając się do zwycięstwa nazwanego „cudem nad Wisłą”.

II miejsce w konkursie zdobył Maciej Szemraj, uczeń klasy 1d, który dziękował za Niepodległą swojemu starszemu koledze Chreptusowi – Janowi Piwnikowi „Ponuremu” (matura 1932).

Czytaj więcej: Katarzyna Stojek(2b) i Maciej Szemraj (1d) laureatami I i II miejsca w konkursie „Dziękuję Ci za...

Sobotni Dzień Otwarty w LO nr II im. Joachima Chreptowicza wzbudził wśród gimnazjalistów i ich rodziców ogromne zainteresowanie. Mimo wolnego od nauki czasu i pięknej pogody uczniowie klas trzecich gimnazjów ostrowieckich oraz ościennych miejscowości spędzili całe przedpołudnie w murach nowoczesnego liceum ze stuletnią tradycją. Młodzież wielokrotnie miała okazję przekonać się, że w „Chreptusie” tradycja łączona jest z nowoczesnością. Doskonale odzwierciedlił to designerski wystrój wnętrza szkoły oraz multimedialna prezentacja obrazująca metody zdobywania rzetelnej wiedzy i szlifowania umiejętności uczniów: nie tylko podczas lekcji, ale i poprzez różne projekty, wycieczki, współpracę z wyższymi uczelniami, konkursy, olimpiady, warsztaty, spotkania itp.

Czytaj więcej: Urok „ Chreptowicza” przyciągnął gimnazjalistów w Dzień Otwarty szkoły

Serdecznie dziękujemy wszystkim „Chreptusom” za udział w charytatywnej „zbiórce do puszki” dla dzieci i młodzieży z „Naszego Domu” w Denkowie. Remont Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej wsparliśmy kwotą 350 złotych.

„Przez obrazy do obrady.., czyli jak uchwalono Konstytucję 3 maja”, taki tytuł nosił program artystyczny, przygotowany przez uczniów klasy II E LO Nr II im. Joachima Chreptowicza.

27 kwietnia 2018 r. hala gimnastyczna LO im. J. Chreptowicza zamieniła się na godzinę w salę teatralną, na deskach której w programie artystycznym uczniowie w kostiumach z epoki przenieśli wszystkich zgromadzonych do wydarzeń z roku 1791.

Czytaj więcej: „Przez obrazy do obrady.., czyli jak uchwalono Konstytucję 3 maja”

Maja Wąs, Natalia Kuziemka i Marta Kaczmarczyk, uczennice Liceum Ogólnokształcącego nr II im. Joachima Chreptowicza, to prawdziwe mistrzynie poprawnej polszczyzny. Ostrowczanki stanęły na podium XII Wojewódzkiego Turnieju Sprawności Językowej we Włoszczowie (26.04.2018 r.), zdobywając najwyższe lokaty. Jako jedyne uczestniczki i reprezentantki powiatu ostrowieckiego spisały się na medal: Maja Wąs z pierwszej klasy biologiczno-chemicznej (uczennica pani Marty Kality) zdobyła 1.miejsce w kategorii „Czytam, więc rozumiem”, a Natalia Kuziemka i Marta Kaczmarczyk z drugiej klasy humanistycznej (uczennice pana Dariusza Synowca) zajęły jako dwuosobowy zespół 2.miejsce w kategorii „Konkurs poprawnych norm i form”. Maja, Natalia i Marta zaprezentowały wysoki poziom kultury języka i udowodniły, że świetnie znają językowe normy oraz ze swobodą posługują się niełatwą polszczyzną.

Czytaj więcej: Uczennice „Chreptowicza” laureatkami Wojewódzkiego Turnieju Sprawności Językowej

Poniedziałkowy andyjski koncert w naszej szkole miło rozpoczął ostatni przed majówką tydzień nauki. W murach naszej szkoły koncertowali muzycy z krajów Ameryki Południowej. Śpiew w językach krajów latynoamerykańskich przy wtórze instrumentów dętych, strunowych czy perkusyjnych zachwycił wszystkich. Na ręcznie wykonanych, bardzo egzotycznych i rzadkich instrumentach mieli możliwość zagrać i uczniowie. Nie brakowało też chętnych do wykonania popularnych tańców typu samba czy makarena oraz do śpiewania znanych latynoamerykańskich przebojów takich jak na przykład „Qantanamera” czy hitów z filmu „Desperado”. Melodie rodem z Peru, Ekwadoru czy Wenezueli oraz kubańskie, karaibskie i meksykańskie rytmy stworzyły atmosferę przypominającą karnawał w Rio. Wspólna muzyczna zabawa okazała się nie tylko wspaniałą rozrywką, ale i wartościową lekcją pełną ciekawostek o krajach Ameryki Południowej.

Czytaj więcej: Na początek tygodnia andyjski koncert muzyków z Ameryki Południowej

Izabela Wiśniewska, uczennica drugiej klasy biologiczno-chemicznej w Liceum Ogólnokształcącym nr II im. Joachima Chreptowicza, została zakwalifikowana do najwyższego szczebla centralnego XXXIII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. W miniony weekend podczas eliminacji okręgowych w Kielcach uzyskała spośród wszystkich uczestników najwyższy wynik, zdobywając 1.miejsce w województwie. Uczennica z „Chreptowicza” okazała się bezkonkurencyjna, a do etapu centralnego dostała się jako jedyna reprezentantka powiatu ostrowieckiego. W drodze do najwyższego szczebla olimpiady rywalizowała z 50 zakwalifikowanymi do etapu wojewódzkiego uczestnikami, a tylko 7 spośród nich przeszło do eliminacji krajowych.

Czytaj więcej: W „Chreptowiczu” kolejna olimpijka szczebla centralnego


Copyright © 2018 LO II Ostrowiec Św. Rights Reserved.