foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
im. Joachima Chreptowicza
w Ostrowcu Świętokrzyskim
LO Nr II

Rok szkolny 2017/2018

16 maja 2018 roku trójka chreptusów została członkami Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Młodzieżowe Sejmiki Wojewódzkie mają na celu zwiększenie zaangażowania młodych ludzi w działania samorządu województwa oraz podniesienie ich umiejętności społecznych, w szczególności dotyczących pracy w grupie, wyrażania i rozumienia różnych punktów widzenia, negocjowania, a także zdolności do uczestnictwa w procesach podejmowania decyzji.

Każdy członek Sejmiku musiał być powołany z organizacji, instytutu działającego na rzecz młodzieży.

  1. Filip Płatek został powołany z Samorządu uczniowskiego – LO Nr II w Ostrowcu Św.
  2. Julia Łata z Organizacji pozarządowej – Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Św.
  3. Julia Pająk z Młodzieżowej Rady Miejska w Kunowie, jednocześnie stając się członkiem kapituły.

Wręczenie nominacji radnym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego odbędzie się podczas uroczystej gali z okazji 20-lecia województwa świętokrzyskiego 5 czerwca 2018 roku.

Sobotni Dzień Otwarty w LO nr II im. Joachima Chreptowicza wzbudził wśród gimnazjalistów i ich rodziców ogromne zainteresowanie. Mimo wolnego od nauki czasu i pięknej pogody uczniowie klas trzecich gimnazjów ostrowieckich oraz ościennych miejscowości spędzili całe przedpołudnie w murach nowoczesnego liceum ze stuletnią tradycją. Młodzież wielokrotnie miała okazję przekonać się, że w „Chreptusie” tradycja łączona jest z nowoczesnością. Doskonale odzwierciedlił to designerski wystrój wnętrza szkoły oraz multimedialna prezentacja obrazująca metody zdobywania rzetelnej wiedzy i szlifowania umiejętności uczniów: nie tylko podczas lekcji, ale i poprzez różne projekty, wycieczki, współpracę z wyższymi uczelniami, konkursy, olimpiady, warsztaty, spotkania itp.

Czytaj więcej: Urok „ Chreptowicza” przyciągnął gimnazjalistów w Dzień Otwarty szkoły

Serdecznie dziękujemy wszystkim „Chreptusom” za udział w charytatywnej „zbiórce do puszki” dla dzieci i młodzieży z „Naszego Domu” w Denkowie. Remont Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej wsparliśmy kwotą 350 złotych.

„Przez obrazy do obrady.., czyli jak uchwalono Konstytucję 3 maja”, taki tytuł nosił program artystyczny, przygotowany przez uczniów klasy II E LO Nr II im. Joachima Chreptowicza.

27 kwietnia 2018 r. hala gimnastyczna LO im. J. Chreptowicza zamieniła się na godzinę w salę teatralną, na deskach której w programie artystycznym uczniowie w kostiumach z epoki przenieśli wszystkich zgromadzonych do wydarzeń z roku 1791.

Czytaj więcej: „Przez obrazy do obrady.., czyli jak uchwalono Konstytucję 3 maja”

Maja Wąs, Natalia Kuziemka i Marta Kaczmarczyk, uczennice Liceum Ogólnokształcącego nr II im. Joachima Chreptowicza, to prawdziwe mistrzynie poprawnej polszczyzny. Ostrowczanki stanęły na podium XII Wojewódzkiego Turnieju Sprawności Językowej we Włoszczowie (26.04.2018 r.), zdobywając najwyższe lokaty. Jako jedyne uczestniczki i reprezentantki powiatu ostrowieckiego spisały się na medal: Maja Wąs z pierwszej klasy biologiczno-chemicznej (uczennica pani Marty Kality) zdobyła 1.miejsce w kategorii „Czytam, więc rozumiem”, a Natalia Kuziemka i Marta Kaczmarczyk z drugiej klasy humanistycznej (uczennice pana Dariusza Synowca) zajęły jako dwuosobowy zespół 2.miejsce w kategorii „Konkurs poprawnych norm i form”. Maja, Natalia i Marta zaprezentowały wysoki poziom kultury języka i udowodniły, że świetnie znają językowe normy oraz ze swobodą posługują się niełatwą polszczyzną.

Czytaj więcej: Uczennice „Chreptowicza” laureatkami Wojewódzkiego Turnieju Sprawności Językowej

Poniedziałkowy andyjski koncert w naszej szkole miło rozpoczął ostatni przed majówką tydzień nauki. W murach naszej szkoły koncertowali muzycy z krajów Ameryki Południowej. Śpiew w językach krajów latynoamerykańskich przy wtórze instrumentów dętych, strunowych czy perkusyjnych zachwycił wszystkich. Na ręcznie wykonanych, bardzo egzotycznych i rzadkich instrumentach mieli możliwość zagrać i uczniowie. Nie brakowało też chętnych do wykonania popularnych tańców typu samba czy makarena oraz do śpiewania znanych latynoamerykańskich przebojów takich jak na przykład „Qantanamera” czy hitów z filmu „Desperado”. Melodie rodem z Peru, Ekwadoru czy Wenezueli oraz kubańskie, karaibskie i meksykańskie rytmy stworzyły atmosferę przypominającą karnawał w Rio. Wspólna muzyczna zabawa okazała się nie tylko wspaniałą rozrywką, ale i wartościową lekcją pełną ciekawostek o krajach Ameryki Południowej.

Czytaj więcej: Na początek tygodnia andyjski koncert muzyków z Ameryki Południowej

Izabela Wiśniewska, uczennica drugiej klasy biologiczno-chemicznej w Liceum Ogólnokształcącym nr II im. Joachima Chreptowicza, została zakwalifikowana do najwyższego szczebla centralnego XXXIII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. W miniony weekend podczas eliminacji okręgowych w Kielcach uzyskała spośród wszystkich uczestników najwyższy wynik, zdobywając 1.miejsce w województwie. Uczennica z „Chreptowicza” okazała się bezkonkurencyjna, a do etapu centralnego dostała się jako jedyna reprezentantka powiatu ostrowieckiego. W drodze do najwyższego szczebla olimpiady rywalizowała z 50 zakwalifikowanymi do etapu wojewódzkiego uczestnikami, a tylko 7 spośród nich przeszło do eliminacji krajowych.

Czytaj więcej: W „Chreptowiczu” kolejna olimpijka szczebla centralnego

Nasi uczniowie ponownie zwycięzcami etapu regionalnego Ogólnopolskiego Konkursu TURBOLANDESKUNDE – Wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego

13.04.2018 odbył się w etap regionalny Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego Turbolandeskunde, organizowanego przez PSNJN i Goethe-Institut. IV edycja dotyczyła Niemiec. Konkurs odbył się w murach Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Ostrowcu pod patronatem Starosty powiatu ostrowieckiego.

W konkursie brało udział 9 zwycięskich grup 3-osobowych z I etapu konkursu z 9 szkół ponadgimnazjalnych z Ostrowca i Starachowic.

Naszą szkołę reprezentowali Jacek Januszewski (kl.2e), Jakub Orczyk (kl.2e) i Jan Szklanowski (kl. 2c).

 

Czytaj więcej: Ogólnopolski Konkurs TURBOLANDESKUNDE 

Dwóch tegorocznych maturzystów Chreptowicza Krzysztof Pożoga i Kacper Skwarliński mogą już cieszyć się indeksami na renomowane kierunki AGH . LO nr II im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu słynie z wieloletnich bliskich kontaktów z jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce – Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Kierunki takie jak informatyka, elektronika czy matematyka stosowana cieszą się dużym zainteresowaniem młodzieży. Stąd też coroczne duże zainteresowanie Olimpiadą o Diamentowy Indeks AGH. W bieżącym roku, po wyjątkowo trudnych eliminacjach do etapu rejonowego zakwalifikowało się 11 uczniów z klas matematycznych. Z tej grupy do finału w Krakowie dotarły 3 osoby. W końcowych zmaganiach najlepsi okazali się Krzysztof Pożoga kl.3b oraz Kacper Skwarliński kl.3d. Uzyskali tytuł Laureata Olimpiady. Kacper Maj kl.3b został finalistą. Radość z sukcesu była tym większa, iż wraz z nobilitującym tytułem laureata uczniowie otrzymują indeks AGH na dowolnie wybrany kierunek. Już dziś ze spokojem i bez nadmiernego stresu mogą podchodzić do egzaminu maturalnego wiedząc, że droga do realizacji marzeń związanych z przyszłym zawodem stoi przed nimi otworem.

Wśród wielu konkursów matematycznych przeprowadzanych wśród uczniów wszystkich profili  II LO konkurs MAT jest jednym z najnowszych, a i tak zyskał dużą popularność. Ponad 20 uczniów postanowiło sprawdzić logiczne myślenie i swoje wiadomości w tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu MAT2018. Skomplikowane łamigłówki i zadania nie stanowiły problemu dla miłośników matematyki. Wyniki konkursu to potwierdzają. Laureatami zostali Krzysztof Pożoga kl.3b i Kacper Skwarliński kl.3d.

Na tytuł finalisty zasłużyli Maja Wąs kl.1e, Jakub Przysucha kl.1b, Marek Dzik kl.2b i Maciek Gajda 2b.

Maturzystom życzymy samych 100% wyników na egzaminie, a pozostałym kolejnych sukcesów w konkursach.

Tomasz Świątek z klasy 3b zajął I miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Górach Polski a Gaia Maluha z klasy 1e zajęła II miejsce. Konkurs odbył się w Krakowie 6 kwietnia 2018 r. Jak widać byliśmy bezkonkurencyjni. Na etapie oddziałowym I miejsce w Ostrowcu Św. zajął Tomasz Janicki z klasy 2d.
Konkurs organizowany był przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. 

Alicja Kwitek, Michał Sałkowski i Patryk Saffer z Liceum Ogólnokształcącego nr II im. Joachima Chreptowicza dostali się do najwyższego szczebla olimpiad przedmiotowych, których finaliści i laureaci otrzymują indeksy wybranych kierunków najbardziej renomowanych w Polsce uczelni wyższych.

Alicja Kwitek z pierwszej klasy matematyczno-fizyczno-informatycznej (podopieczna Piotra Pobiegi, wicedyrektora LO nr II i nauczyciela informatyki) awansowała do etapu centralnego II Olimpiady Cyfrowej, Michał Sałkowski z klasy trzeciej biologiczno-chemicznej (podopieczny Joanny Żelaznej-Żak, nauczycielki biologii) awansował do etapu centralnego Olimpiady Biologicznej, a Patryk Saffer z klasy trzeciej matematyczno-fizycznej (podopieczny Wojciecha Studzieżby, nauczyciela fizyki) do szczebla centralnego XLIV Olimpiady Wiedzy Technicznej. Najzdolniejsi olimpijczycy z „Chreptowicza” już wkrótce będą walczyć w finale o olimpijskie laury- Patryk w Gdańsku w najbliższy weekend (6-8 kwietnia), zaś w Warszawie Alicja i Michał w dniach 20-22 kwietnia.

Czytaj więcej: Najlepsi olimpijczycy z „Chreptowicza”

Uczniowie klas biologiczno-chemicznych z ostrowieckiego „Chreptowicza” często odbywają zajęcia edukacyjne poza murami swego liceum. Tym razem młodzież z klasy 1e i 2e wiedzę z przedmiotów profilowych poszerzała podczas zajęć warsztatowych prowadzonych w Centrum Nauki Leonarda da Vinci w Chęcinach (13 i 28 marca). O tę formę edukacji na specjalistycznym sprzęcie badawczym zadbały nauczycielki chemii i biologii, pani Ewa Studzieżba i pani Joanna Żelazna-Żak, które dzięki nawiązanej współpracy z Centrum Nauki zorganizowały dla uczniów ciekawe wyjazdy stanowiące realizację Projektu „Ekomłodzież”.

Czytaj więcej: „Chreptowicz” w Projekcie „Ekomłodzież”

Dawid Szemraj z klasy I B zajął II miejsce w IX Międzypowiatowym Konkursie Geograficznym pod hasłem "Wszechświat i jego wpływ na Ziemię". Konkurs odbył się w Ostrowcu Św. 22 marca 2018.

Ogólnopolski konkurs języka niemieckiego „An der KUL ist Deutsch cool!”( V edycja - 2017/2018), który rozpoczął się 15.12.2017, zbliża się do finału.

Spośród 933  uczestników zgłoszonych do I etapu 508 osób przystąpiło (28.01.2018)  do II etapu, wśród nich 4 uczniów naszej szkoły : Berenika Mazur (3b), Małgorzata Garbacka(3b), Weronika Osojca (3d) i Karol Szypniewski (3d). Należało się w nim wykazać znajomością języka niemieckiego na poziomie B1- B2 oraz dość dużą wiedzą o krajach niemieckiego obszaru językowego.

Do finału zostało  zakwalifikowanych 22 uczniów, w tym 3 nasze uczennice: Berenika Mazur, Weronika Osojca i  Małgorzata Garbacka.

Finał konkursu odbędzie się dn. 6 kwietnia 2018 r. (piątek) w IFG KUL w Lublinie.

Finalistkom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesu!

21 marca 2018r., w ramach świętowania pierwszego dnia wiosny, przygotowano ciekawą ofertę warsztatów językowych dla gimnazjalistów.

Studenci Zakładu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie przeprowadzili zajęcia z języka niemieckiego i francuskiego dla uczniów Gimnazjum Nr 1 i Gimnazjum Nr 3, którzy zostali zaproszeni wraz z nauczycielami.

Zajęcia, prowadzone w języku obcym, miały charakter warsztatów, podczas których uczniowie w trakcie zabawy i pracy w grupach musieli wykazywać się kreatywnością i aktywnie stosować obcy język. Zadania i zabawy językowe były skierowane na komunikację.

Na zakończenie każdy z uczniów otrzymał drobną pamiątkę.

Czytaj więcej: Święto wiosny z językami obcymi w „Chreptusie” dla gimnazjalistów

Alicja Kwitek, uczennica klasy 1b, awansowała do etapu centralnego II Olimpiady Cyfrowej. Będzie jedną z 20 uczestników finału.

Wcześniej musiała pozytywnie ukończyć dwa etapy. Pierwszym był test wiedzy o internecie, mediach i nowych technologiach. Drugi to stworzenie artykułu na Wikipedii oraz przygotowanie cyklu filmów na z góry zadane tematy.

Życzymy powodzenia w finale, który odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia 2018 r. w Warszawie.


Copyright © 2018 LO II Ostrowiec Św. Rights Reserved.