foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
im. Joachima Chreptowicza
w Ostrowcu Świętokrzyskim
LO Nr II

Kronika

16 maja 2018 roku trójka chreptusów została członkami Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Młodzieżowe Sejmiki Wojewódzkie mają na celu zwiększenie zaangażowania młodych ludzi w działania samorządu województwa oraz podniesienie ich umiejętności społecznych, w szczególności dotyczących pracy w grupie, wyrażania i rozumienia różnych punktów widzenia, negocjowania, a także zdolności do uczestnictwa w procesach podejmowania decyzji.

Każdy członek Sejmiku musiał być powołany z organizacji, instytutu działającego na rzecz młodzieży.

  1. Filip Płatek został powołany z Samorządu uczniowskiego – LO Nr II w Ostrowcu Św.
  2. Julia Łata z Organizacji pozarządowej – Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Św.
  3. Julia Pająk z Młodzieżowej Rady Miejska w Kunowie, jednocześnie stając się członkiem kapituły.

Wręczenie nominacji radnym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego odbędzie się podczas uroczystej gali z okazji 20-lecia województwa świętokrzyskiego 5 czerwca 2018 roku.

Sobotni Dzień Otwarty w LO nr II im. Joachima Chreptowicza wzbudził wśród gimnazjalistów i ich rodziców ogromne zainteresowanie. Mimo wolnego od nauki czasu i pięknej pogody uczniowie klas trzecich gimnazjów ostrowieckich oraz ościennych miejscowości spędzili całe przedpołudnie w murach nowoczesnego liceum ze stuletnią tradycją. Młodzież wielokrotnie miała okazję przekonać się, że w „Chreptusie” tradycja łączona jest z nowoczesnością. Doskonale odzwierciedlił to designerski wystrój wnętrza szkoły oraz multimedialna prezentacja obrazująca metody zdobywania rzetelnej wiedzy i szlifowania umiejętności uczniów: nie tylko podczas lekcji, ale i poprzez różne projekty, wycieczki, współpracę z wyższymi uczelniami, konkursy, olimpiady, warsztaty, spotkania itp.

Czytaj więcej: Urok „ Chreptowicza” przyciągnął gimnazjalistów w Dzień Otwarty szkoły

Serdecznie dziękujemy wszystkim „Chreptusom” za udział w charytatywnej „zbiórce do puszki” dla dzieci i młodzieży z „Naszego Domu” w Denkowie. Remont Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej wsparliśmy kwotą 350 złotych.

„Przez obrazy do obrady.., czyli jak uchwalono Konstytucję 3 maja”, taki tytuł nosił program artystyczny, przygotowany przez uczniów klasy II E LO Nr II im. Joachima Chreptowicza.

27 kwietnia 2018 r. hala gimnastyczna LO im. J. Chreptowicza zamieniła się na godzinę w salę teatralną, na deskach której w programie artystycznym uczniowie w kostiumach z epoki przenieśli wszystkich zgromadzonych do wydarzeń z roku 1791.

Czytaj więcej: „Przez obrazy do obrady.., czyli jak uchwalono Konstytucję 3 maja”

Poniedziałkowy andyjski koncert w naszej szkole miło rozpoczął ostatni przed majówką tydzień nauki. W murach naszej szkoły koncertowali muzycy z krajów Ameryki Południowej. Śpiew w językach krajów latynoamerykańskich przy wtórze instrumentów dętych, strunowych czy perkusyjnych zachwycił wszystkich. Na ręcznie wykonanych, bardzo egzotycznych i rzadkich instrumentach mieli możliwość zagrać i uczniowie. Nie brakowało też chętnych do wykonania popularnych tańców typu samba czy makarena oraz do śpiewania znanych latynoamerykańskich przebojów takich jak na przykład „Qantanamera” czy hitów z filmu „Desperado”. Melodie rodem z Peru, Ekwadoru czy Wenezueli oraz kubańskie, karaibskie i meksykańskie rytmy stworzyły atmosferę przypominającą karnawał w Rio. Wspólna muzyczna zabawa okazała się nie tylko wspaniałą rozrywką, ale i wartościową lekcją pełną ciekawostek o krajach Ameryki Południowej.

Czytaj więcej: Na początek tygodnia andyjski koncert muzyków z Ameryki Południowej

Uczniowie klas biologiczno-chemicznych z ostrowieckiego „Chreptowicza” często odbywają zajęcia edukacyjne poza murami swego liceum. Tym razem młodzież z klasy 1e i 2e wiedzę z przedmiotów profilowych poszerzała podczas zajęć warsztatowych prowadzonych w Centrum Nauki Leonarda da Vinci w Chęcinach (13 i 28 marca). O tę formę edukacji na specjalistycznym sprzęcie badawczym zadbały nauczycielki chemii i biologii, pani Ewa Studzieżba i pani Joanna Żelazna-Żak, które dzięki nawiązanej współpracy z Centrum Nauki zorganizowały dla uczniów ciekawe wyjazdy stanowiące realizację Projektu „Ekomłodzież”.

Czytaj więcej: „Chreptowicz” w Projekcie „Ekomłodzież”

21 marca 2018r., w ramach świętowania pierwszego dnia wiosny, przygotowano ciekawą ofertę warsztatów językowych dla gimnazjalistów.

Studenci Zakładu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie przeprowadzili zajęcia z języka niemieckiego i francuskiego dla uczniów Gimnazjum Nr 1 i Gimnazjum Nr 3, którzy zostali zaproszeni wraz z nauczycielami.

Zajęcia, prowadzone w języku obcym, miały charakter warsztatów, podczas których uczniowie w trakcie zabawy i pracy w grupach musieli wykazywać się kreatywnością i aktywnie stosować obcy język. Zadania i zabawy językowe były skierowane na komunikację.

Na zakończenie każdy z uczniów otrzymał drobną pamiątkę.

Czytaj więcej: Święto wiosny z językami obcymi w „Chreptusie” dla gimnazjalistów

W dniach 7-9 marca uczniowie liceum uczestniczyli w rekolekcjach. Do południa odbywały sie zajęcia wg skróconego planu lekcji, a na godz. 12 uczniowie szli do kolegiaty św. Michała.

8 marca 2018 roku Natalia Kuziemka, Julia Szałapska, Kacper Artykiewicz oraz opiekun Samorządu szkolnego Iwona Styczeń zaopatrzeni w „worek pieniędzy” po długim oczekiwaniu wyruszyli na zakupy do Ikei w Lublinie.

Okazało się, że lekcje przedsiębiorczości nie poszły na marne. Kupiliśmy dużo więcej niż planowaliśmy:)

Czytaj więcej: Zakupy do "kącika"

4 marca jest obchodzony w Liceum Ogólnokształcącym nr II im. Joachima Chreptowicza jako Dzień Patrona Szkoły. W tym roku młodzież klasy uniwersyteckiej – II c przygotowała inscenizację komedii politycznej Juliana Ursyna Niemcewicza Powrót posła. Wybór tej sztuki przez młodzież nie był przypadkowy, ponieważ reakcją na tragedię narodową i obrady Sejmu Wielkiego okazała się inicjatywa Niemcewicza, który napisał tę komedię, aby wywrzeć presję na społeczeństwo. Patron LO nr II – Joachim Chreptowicz był aktywnym politykiem i uczestnikiem obrad tego sejmu. Sztukę Niemcewicza wkomponowała młodzież w ramę obrad Sejmu Wielkiego, eksponując rolę i działania Chreptowicza.

Uczniowie klasy humanistyczno – lingwistycznej wcielili się w role: Starosty, Starościny, Podkomorzego, Podkomorzyny, Teresy, Walerego i Szarmanckiego, a rolę króla Stanisława Poniatowskiego odegrał dyrektor szkoły Sławomir Miszczuk.

Czytaj więcej: Sztuka teatralna na Dzień Patrona w „Chreptowiczu”

Ostanie dwa dni przed feriami upłynęły w naszej szkole w atmosferze kulinarno-karnawałowej. W Tłusty Czwartek piekliśmy gofry. "Sekcja cukiernicza" w składzie: Antek Gałucha, Kasia Pacholczak, Wiktoria Kiełbasa, Julka Szałapska i Julka Łata "uwijała się jak w ukropie", żeby zaspokoić apetyt koleżanek i kolegów. Pieniądze ze sprzedaży zasiliły konto Samorządu Szkolnego.

Czytaj więcej: Tłusty czwartek

Już po raz kolejny uczniowie klas biologiczno- chemicznych Liceum Ogólnokształcącego nr II im. Joachima Chreptowicza wybrali się na Ogólnopolską Noc Biologów do uczelni wyższych, z którymi od kilku lat współpracuje ich szkoła. Podczas tegorocznej edycji naukowej imprezy nowe doświadczenia z zakresu biologii i chemii młodzież z „Chreptowicza” zdobywała w murach Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (klasa 1e i 2e) oraz w murach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (klasa 1a i 2a). Obie uczelnie przygotowały dla uczestników bogaty program wykładów, warsztatów, prezentacji, pokazów, wystaw i zajęć laboratoryjnych, spośród których każdy mógł wybrać najbardziej go interesujące. Największym powodzeniem u uczniów „Chreptowicza” cieszyły się te zajęcia, które dotyczyły samego człowieka, te, które pozwalały na zapoznanie się z nowymi zagadnieniami i procesami występującymi na świecie oraz te, dzięki którym można było zaobserwować praktyczne zastosowanie wiedzy zdobywanej w szkole.

Czytaj więcej: „Chreptowicz” na kolejnej, wspaniale spędzonej, Ogólnopolskiej Nocy Biologów 

Od 20 lat początek stycznia wiąże się z publikacją Rankingu Liceów Ogólnokształcacych portalu "Perspektywy". W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane 2195 liceów ogólnokształcących i 1744 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2017 roku zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki, zdawanych obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Liceum im. J. Chreptowicza (już tradycyjnie) zostało bardzo wysoko sklasyfikowane. Zajęliśmy:

1 miejsce w powiecie ostrowieckim

4 miejsce w województwie świętokrzyskim

216 w Polsce

Czytaj więcej: Chreptowicz "Srebrną Szkołą 2018"

21 grudnia Liceum Ogólnokształcące nr II im. J. Chreptowicza przypominało prawdziwy dom aukcyjny. Zorganizowana przez Samorząd Uczniowski bożonarodzeniowa aukcja charytatywna zmieniła wypełnioną po brzegi salę gimnastyczną w miejsce dynamicznej licytacji, podczas której uczniowie wystawili przedmioty podarowane przez: firmę Signal, Świętokrzyski Dom Aukcyjny – Galerię Malarstwa Postmoderna, ArtGift, cukiernię Słodka Manufaktura, Salon Kosmetologii Biała Orchidea, Fitness Club Centrum, kwiaciarnię ES Flores, drukarnię Miasto Kolorów, klub sportowy KSZO 1929, Towarzystwo Absolwentów, Wychowanków i Przyjaciół LO nr II im. J. Chreptowicza oraz redakcję „Echo Dnia”. Wśród licytowanych przedmiotów znalazły się m.in.: obraz, krzesło, maskotka, karnety na mecze siatkówki, bony upominkowe do SPA i salonu kosmetycznego, książki, bombki ze specjalnymi podpisami, płyty muzyczne.

Czytaj więcej: Bożonarodzeniowa aukcja w "Chreptowiczu"

„1:0 dla Nieba” – takim tytułem została opatrzona tegoroczna inscenizacja jasełkowa wystawiona przez klasę 2d w Liceum Ogólnokształcącym nr II im. J. Chreptowicza. Bożonarodzeniowy spektakl ujęty w formę biblijnej opowieści, ale wzbogacony o elementy radosnego humoru i z perspektywy współczesnej młodzieży, niósł moralne przesłanie o roli uniwersalnych wartości: potrzebie miłości, dzielenia się dobrem, okazywania bliźnieniu szacunku i życzliwości… nie tylko „od święta”, ale na co dzień. Grający w przedstawieniu rolę Boga ksiądz Mariusz Wasil, takimi słowami podsumował zaprezentowany spektakl: „Rywalizacja aniołów (Nieba) z diabłami (Piekłem) zakończyła się wynikiem 1:0. Ale pamiętajmy, że mecz na Ziemi ciągle trwa i bramek do strzelenia jest jeszcze wiele…”, bo wiadomo przecież, że walka dobra ze złem trwa nieustannie.

Czytaj więcej: W „Chreptowiczu” świąteczne „1:0 dla Nieba”

Wolontariusze międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC, Carlos – student matematyki z Meksyku i Sparsh – student inżynierii komputerowej z Indii, goszczą w Liceum Ogólnokształcącym nr II im. Joachima Chreptowicza. Od poniedziałku 11 grudnia do piątku 22 grudnia realizują oni projekt edukacyjny Next Step, w ramach którego prowadzą z uczniami „Chreptowicza” zajęcia kulturowo – językowe po angielsku, a Carlos również po hiszpańsku. Zagraniczni goście i  uczniowie nawiązali świetny kontakt i ze wzajemnym zaciekawieniem poznają kulturę, życie codzienne, tradycje i zwyczaje swoich krajów.

Czytaj więcej: W „Chreptowiczu” goście z dalekich stron świata - Indii i Meksyku

04.12.2017 r. rano klasy II E i II C wybrały się na planowaną wycieczkę do stolicy.

W Warszawie byliśmy z wizytą w TVP przy ul. Woronicza, gdzie zwiedzaliśmy z przewodnikiem m.in. studia programów i nagrań, np. TVP Sport, „Kawa czy herbata?”, „Pytanie na śniadanie”, „Kocham Cię Polsko”. Interesowały nas również dekoracje i pracownia charakteryzacji. Podziwialiśmy również rozwiązania architektoniczne nowego nowoczesnego budynku TVP. Na koniec zwiedziliśmy muzeum telewizji, gdzie zapoznaliśmy się z historią ponad 60-letniej telewizji polskiej.

Czytaj więcej: Wycieczka klas II E i II C do Warszawy


Copyright © 2018 LO II Ostrowiec Św. Rights Reserved.