foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
im. Joachima Chreptowicza
w Ostrowcu Świętokrzyskim
LO Nr II

Dziennik elektroniczny

Dzień Edukacji Narodowej

Srebrna Szkoła

Stronę odwiedza

Odwiedza nas 3 gości oraz 0 użytkowników.

bip

„1:0 dla Nieba” – takim tytułem została opatrzona tegoroczna inscenizacja jasełkowa wystawiona przez klasę 2d w Liceum Ogólnokształcącym nr II im. J. Chreptowicza. Bożonarodzeniowy spektakl ujęty w formę biblijnej opowieści, ale wzbogacony o elementy radosnego humoru i z perspektywy współczesnej młodzieży, niósł moralne przesłanie o roli uniwersalnych wartości: potrzebie miłości, dzielenia się dobrem, okazywania bliźnieniu szacunku i życzliwości… nie tylko „od święta”, ale na co dzień. Grający w przedstawieniu rolę Boga ksiądz Mariusz Wasil, takimi słowami podsumował zaprezentowany spektakl: „Rywalizacja aniołów (Nieba) z diabłami (Piekłem) zakończyła się wynikiem 1:0. Ale pamiętajmy, że mecz na Ziemi ciągle trwa i bramek do strzelenia jest jeszcze wiele…”, bo wiadomo przecież, że walka dobra ze złem trwa nieustannie.

Tytuł jasełek, kryjący w sobie myśl o triumfie dobra, a także płynące z jasełek przesłanie o miłości, wprowadziły szkolną społeczność oraz obecnych gości w magiczny nastrój świąt Bożego Narodzenia. Jasełkową inscenizację z przyjemnością oglądali nie tylko uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, ale także Naczelnik Wydziału Edukacji pan Antoni Maciejko, członek prezydium Rady Powiatu Ostrowieckiego pan Marek Bilski, przewodniczący Rady Rodziców pan Hubert Januszewski, nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych (Elżbieta Wypchło i Magdalena Płatek) wraz ze swymi wychowankami oraz rodzice występujących uczniów. Obecni na przedstawieniu goście oraz dyrektor szkoły, Sławomir Miszczuk, po złożeniu świątecznych życzeń i symbolicznym przełamaniu się opłatkiem skierowali do uczniów klasy 2d i nauczycieli czuwających nad przygotowaniami jasełek (wychowawczyni Edyty Pobiegi, polonistki Marty Kality i księdza Mariusza Wasila) wyrazy uznania za wkład pracy oraz pogratulowali tak ciekawego pomysłu ukazania biblijnego przekazu o Narodzeniu Dzieciątka Jezus. Oglądający byli pod wrażeniem sposobu ukazania wartościowej idei, gry aktorskiej uczniów oraz wykonanych dekoracji. Scenariusz refleksyjnego przedstawienia jasełek opracowali: Magdalena Giza, Kinga Świercz, Wiktoria Smikiel i Klaudia Fulara. Narratorem opowieści był Filip Ilis, a słuchającym go dzieckiem Krzysztof Madej. Rolę Lucyfera po mistrzowsku odegrała Klaudia Fulara, rolę Boga ksiądz Mariusz Wasil, Archanioła Michała Mikołaj Zawadzki, a gwiazdy betlejemskiej Kacper Mazurkiewicz. Uroczymi aniołkami były: Olga Jedlikowska, Magdalena Czajkowska, Aleksandra Orzechowska, Sandra Łukawska i Wiktoria Smikiel, zaś komicznymi diabłami Magdalena Giza, Anna Iwan i Wojciech Nadziałek. Rolę Maryi wyśmienicie grała Oliwia Gumuła, Józefa Andrzej Olszewski, Archanioła Gabriela Olga Serafin ,króla Mechiora Julia Cieślak, króla Kacpra Kamil Drożdżal, króla Baltazara Karol Rychta, a szpiega Małgorzata Tobis. W role Pastuszków wcielili się: Tomek Janicki, Tomek Czerwonka, Paulina Stodulska i Oliwia Lizner. O piękne dekoracje zadbały: Martyna Mizielska, Dominika Ścibisz, Patrycja Jędras, Kinga Świercz i Małgorzata Tobis, a za oprawę muzyczną odpowiedzialny był Dominik Kowalski z Przemkiem Ćwiklińskim.

Tegoroczne jasełka, atrakcyjne ze względu na formę przekazu oraz płynące przesłanie, stały się okazją nie tylko do złożenia świątecznych życzeń (przekazanych także od Starosty Ostrowieckiego Zbigniewa Dudy i od Radnych Powiatu), ale także miłą okazją do wyrażenia opinii o szkole. Naczelnik Edukacji, pan Antoni Maciejko powiedział: „Mieliśmy naprawdę przyjemność zobaczyć tak piękną inscenizację ukazującą piękny zwyczaj w ciekawej formie jasełek. Cieszę się, że „Chreptowicz” oprócz tego, że prezentuje wysoki poziom, dba o naukę, co widać w wynikach, tak dba też o wychowanie - że w szkole jest czas i na naukę i na wychowanie”. Z kolei nauczyciel ZSS pani Elżbieta Wypchło powiedziała: „Serdecznie dziękuję w imieniu dyrekcji, własnym i naszych uczniów, że otworzyliście dla nas nie tylko drzwi szkoły, ale i Wasze serca. Bo wystawiając prace plastyczne naszych podopiecznych podczas świątecznego kiermaszu, wsparliście ich i doceniliście. Zgodnie z zasadą, że dobro powraca, niech to, co uczyniliście dla uczniów naszej szkoły, powróci do Was stukrotnie”.

 


Copyright © 2018 LO II Ostrowiec Św. Rights Reserved.